Programmawet juli 2025: de fiscale impact op uw financieel plan
De zomer van dit jaar bleek, ondanks de vakantieperiode, allesbehalve stil op het vlak van politieke akkoorden en fiscale hervormingen. Denk maar aan het akkoord over de meerwaardebelasting, het zomerakkoord en de publicatie van de langverwachte programmawet. Via deze maatregelen wil de federale regering onder meer inkomsten verhogen uit fiscaliteit.
In dit artikel focussen we ons op de programmawet, die op 29 juli werd gepubliceerd in het Belgisch Staatsblad: de wet bevat een reeks ingrijpende fiscale maatregelen, die op korte termijn een impact kunnen hebben op het persoonlijk financieel plan van onze klanten. Hieronder vindt u een selectie van wijzigingen die wij relevant achten in het kader van persoonlijke financiële planning.
|
In het kort
|
Betere afstemming liquidatiereserves en VVPRbis-stelsel
De programmawet stemt het fiscale regime voor de uitkering van liquidatiereserves in kleine vennootschappen af op het VVPRbis-stelsel. We diepen dit voor u uit in een extra artikel van collega-expert Gaëlle.
-
Klik hier om dit artikel te lezen.
Effectentaks: invoer meldingsplicht voor bepaalde verrichtingen
De effectentaks is een Belgische belasting die jaarlijks wordt geheven op effectenrekeningen met een waarde van meer dan 1 miljoen euro. Om de effectentaks niet te omzeilen, legt het Wetboek Diverse Rechten en Taksen (WDRT) sinds 29 juli 2025 een meldingsplicht op voor bepaalde verrichtingen. Het gaat onder meer om:
-
De omzetting van financiële instrumenten die op een effectenrekening staan naar instrumenten die niet meer op een dergelijke rekening zijn ingeschreven.
-
De overdracht van (een deel) van de effecten naar een effectenrekening bij dezelfde of een andere bank (van zodra de totale waarde op de oorspronkelijke rekening voor de verschuiving meer dan 1 miljoen euro bedroeg).
Wanneer dergelijke verrichtingen uitsluitend om fiscale redenen worden uitgevoerd, kan de fiscus deze handelingen verwerpen.
Fiscale en sociale regularisatie opnieuw mogelijk
De programmawet voert opnieuw een permanent kader in voor fiscale regularisatie. Via dit systeem kunnen belastingplichtigen alsnog niet-aangegeven inkomsten, kapitalen, btw-transacties en zelfs verjaarde vermogensbestanddelen aangeven bij een speciaal contactpunt van de FOD Financiën.
De regeling gaat wel gepaard met een extra voorwaarde: boven op de gewone belastingen geldt een forfaitaire toeslag van 30% en voor verjaarde kapitalen 45%. In ruil daarvoor zijn bijkomende fiscale of strafrechtelijke vervolgingen uitgesloten, behalve in gevallen van zware misdrijven (zoals witwaspraktijken).
Daarnaast voorziet de programmawet eveneens de herinvoering van een permanent systeem voor sociale regularisatie. Via dit systeem kunnen zelfstandigen niet-aangegeven beroepsinkomsten, waarop ze dus geen sociale bijdragen betaalden, alsnog in orde brengen. Opgelet! Dit kan enkel onder bepaalde voorwaarden:
-
Er geldt een bijkomende sanctie van 20% op het fiscaal geregulariseerde beroepsinkomen.
-
Regularisatie is enkel mogelijk zolang de sociale bijdragen nog niet zijn verjaard.
Zowel de fiscale als de sociale regularisatie zijn opnieuw mogelijk sinds 29 juli 2025.
Geen belastingverhoging meer bij eerste fout te goeder trouw
De wetgever kiest voor een soepelere aanpak wanneer u een eerste fout maakt in uw belastingaangifte. Er wordt geen belastingverhoging meer toegepast bij een eerste overtreding te goeder trouw voor aanslagen ingekohierd (= officieel vastgesteld en ingeschreven in het kohier) sinds 29 juli 2025. Dit geeft u wat extra bescherming als u per ongeluk een fout maakt in uw aangifte, zolang er maar geen kwaad opzet in het spel is.
En ook nog:
Tariefverhoging vliegtuigtaks
Sinds 29 juli is de vliegtuigtaks, ook bekend als inschepingstaks, gestegen: het tarief bedraagt voortaan 5 euro voor vluchten van meer dan 500 km. Voor vluchten tot 500 km blijft het tarief 10 euro. Deze belasting wordt geheven per passagier die vanuit een Belgische luchthaven vertrekt, en geldt zowel voor zakelijke als privévluchten.
Geen 6% btw-tarief meer voorverwarmingsinstallaties op fossiele brandstoffen
Verwarmingsinstallaties op fossiele brandstoffen zijn uitgesloten van het 6%-tarief sinds 29 juli 2025. Het tarief bedraagt voortaan 21% en deze maatregel kadert in de strijd van de regering tegen de klimaatverandering. Met fossiele brandstoffen bedoelt de wetgever concreet aardgas, stookolie, steenkool en turf.
Wat betekent de programmawet voor uw persoonlijk financieel plan?
De programmawet brengt op korte termijn belangrijke wijzigingen met zich mee. Onze financiële en fiscaal-juridische experten analyseren momenteel de volledige wetgeving in detail. We helpen u graag om helder in te schatten wat de impact is op uw situatie, zodat u niet voor onaangename financiële en fiscale verrassingen komt te staan.
Meer weten? Contacteer ons voor een vrijblijvend kennismakingsgesprek.
Bron: Belgisch Staatsblad – Programmawet van 18 juli 2025 (publicatie 29 juli 2025)
Liese maakt deel uit van het fiscaal en juridisch team binnen Strategica.
Ze behaalde na haar master Handelswetenschappen Fiscaliteit een postgraduaat Fiscaal Recht & Fiscale Praktijk. Zij neemt als adviseur het fiscale luik van de dossiers op zich.
Blijf geïnformeerd
Blijf op de hoogte van de actualiteit over financiële planning. Schrijf u in voor onze maandelijkse nieuwsbrief.
Ontdek meer van onze nieuwsartikels.
Neem deel aan onze infosessies
De Strategica-experten komen regelmatig aan het woord tijdens onze gratis infosessies over de verschillende domeinen van financiële planning.